top of page
Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Bóle mięśniowo-powięziowe

RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska

Rehbabka fizjoterapia Warszawa

Co boli najczęściej?

fizjoterapia Warszawa

To, z czym pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty najczęściej, to bóle w obszarze mięśni. W tym niechlubnym rankingu wygrywają bóle karku i lędźwi. Można by się zastanowić dlaczego akurat te dwa regiony upodobały sobie "umęczać" człowieka.

Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Ból szyi

Otóż w przypadku szyi, jest to region mocno ruchomy, więc ma spore możliwości "wzięcia sobie na głowę" zaburzeń ze strony innych regionów (nawet bebechów). Ponadto jest to rejon związany ze stresem, a tego w życiu nam zazwyczaj nie brakuje. Jak do tego dojdzie praca przybiurkowa, która wiąże się często z wysuwaniem głowy w przód (do monitora), to napięcie w karku murowane.

fizjoterapia Warszawa
RehBabka gabinet fizjoterapii
Ból odcinka lędźwiowego
fizjoterapia Warszawa

W przypadku odcinka lędźwiowego sytuacja ma się podobnie, ale nie identycznie. Oczywiście długotrwałe siedzenie będzie dobrym przyjacielem bólów dolnego odcinka pleców, ale nie tylko ono. Sprzyjać dolegliwościom będą również zastoje na poziomie jamy brzusznej, które swoje kłopoty mogą manifestować właśnie w plecach. Ponadto samo ustawienie powierzchni stawowych dolnego segmentu (czyli tego, który boli najczęściej) predysponuje do dolegliwości - taki nasz słaby punkt.

Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Wiele zależy od nas!

Oczywiście nie jesteśmy skazani na ból. Uwarunkowanie genetyczne („moja mama też zawsze miała kłopoty z kręgosłupem” itp.) nie determinują problemu. Wiele zależy od naszego stylu życia, tj. aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, kontuzji, jakie się w przeciągu życia nam przytrafiły, stresu emocjonalnego i żywienia. Mamy na to wpływ!

fizjoterapia Praga Południe

Sygnał, że coś się dzieje

Fizjoterapia Praga Południe

Objawy ze strony układu mięśniowo-powięziowego raczej każdy zna. Ból przy ucisku, uczucie sztywności. Ulgę zwykle przynosi rozmasowanie lub stretching. Niestety ulga ta najczęściej jest chwilowa, bo napięcia w ciele po coś się w nim znalazły i rzadziej zdarza się, że sam mięsień jest problemem. Napięcia, które się pojawiają są zwykle sygnałem, że coś się dzieje, ale nie wiadomo co i gdzie. Może być to dysbalans spowodowany irytacją ze strony narządu wewnętrznego, może starą kontuzją, a może kiepskimi nawykami ruchowymi. Aby to precyzyjnie określić trzeba przeprowadzić badanie polegające na ocenie ruchu (w tym aktywizacji mięśni) i sztywności tkankowej w kluczowych obszarach ciała.

Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Punkty spustowe

Z czasem w nieprawidłowo pracującej tkance mięśniowej może dojść do wytworzenia punktów spustowych (mocno napięte i bolesne włókienka mięśniowe), którym nierzadko towarzyszy promieniowanie do oddalonych obszarów ciała. Często jest to mylone z rwą kulszową, udową czy barkową. Jeśli wystąpi taka sytuacja należy włączyć zarówno pracę na samych punktach spustowych jak i globalną pracę z ciałem, mającą na celu odciążenie przestymulowanych regionów, które w wielu przypadkach kompensują inne kłopoty zakamuflowane w ciele.

 

fizjoterapia Warszawa
Ruch to podstawa!
fizjoterapia Warszawa

Czy samodzielnie można sobie pomóc? Oczywiście, że tak! Nie mniej nieraz będzie to niewystarczające, ale w późniejszej fazie leczenia niezwykle pomocne. To, co zwykle zalecam pacjentom jako pracę domową, to ruch. W końcu chcemy wpłynąć na tkankę mięśniowo-powięziową, która właśnie do tego jest zaprojektowana. Z mojego punku widzenia każda aktywność będzie lepsza niż kanapa. Optymalne będą te systemy ćwiczeń, które angażują całe ciało i to w obszernych zakresach ruchu np. joga. Jeśli natomiast pacjent ma inne preferencje (istotne jest to, aby lubić daną formę ruchu), to może korzystać z dowolnych aktywności z ewentualnymi dodatkami w formie stretchingu czy aktywizacji mięśniowej.

Zapraszam do mojego gabinetu!
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa, Malwina Zielińska

bottom of page