top of page
Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Fizjoterapia blizn

RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska

Rehbabka fizjoterapia Warszawa

Blizna - co to?

Fizjoterapia Praga Południe

Blizna to finał procesu gojenia się tkanki po przerwaniu jej ciągłości. Większość z nas ma jakieś blizny na ciele i żyje z nimi bez większych problemów.

Znaczna część uszkodzeń ma charakter powierzchowny, np. po skaleczeniu. Zostaje wtedy przerwana ciągłość skóry, szybko powstaje skrzep, który po kilku dniach odpada i powstaje przejaśniony ślad, który kiepsko się opala i pozostaje nieowłosiony.

Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Głębsze blizny

Ok, mała i płytka blizna to mały kłopot, ale co z tymi większymi? Te głębsze to trochę inna historia (w rodzaju męskim- histeria ;)). Powstają w wyniku przecięcia tkanek na większej głębokości, a uszkodzenie dotyczy wtedy kilku warstw, np. skóry, tkanki podskórnej, powięzi itd. Im więcej więcej warstw ulega uszkodzeniu, tym większa szansa na powstanie problemu ze strony tworzącej się blizny.

Fizjoterapia Warszawa
Rehbabka fizjoterapia Praga Południe

Trudne gojenie blizny

Fizjoterapia Praga Południe

Dlaczego gojenie ma nam coś psuć? - możnaby się całkiem zasadnie zastanowić. Otóż gojąca się w sposób chaotyczny tkanka może zrosnąć się z okolicznymi sąsiadami, tworząc sztywność, która w  konsekwencji będzie ograniczać nam ruchomość tego regionu.

Fizjoterapia Warszawa Malwina Zielińska

Ponowne uszkodzenie

To, co powoduje, że samoleczenie przebiega w spośób uporządkowany to niewielkie ruchy, które stymulują gojenie w odpowiednich liniach działania sił. Jeśli tego zabraknie wszystko zasklepia się bez ładu i składu. Nie zostaje bowiem dostarczona informacja, w którą stronę ma się owo uszkodzenie odbudowywać, żeby miało to sens w kontekście docelowej funkcji - brakuje kierownika budowy i cegły utykane są jak leci. Co to powoduje? Nowopowstała "łata" może znów szybko ulec uszkodzeniu - podobnie jak marnej jakości asfalt, który po jednej zimie znów się rozwala, obnażając dziury w drodze. Pal sześć drogi, ale w ciele wszystko powinno zostać naprawione tak, aby nam starczyło na jak najwięcej wiosen, bo o wymianę potem trudno :)

Fizjoterapia Praga Południe
Skutki zaniedbań blizny
Fizjoterapia Praga Południe

Jakie jeszcze mogą być skutki zaniedbań blizny? Dysbalans mięśniowo-powięziowy tego, a nawet oddalonego obszaru. Dochodzi do tego w skutek "nadpisania" informacji o traumie na poziomie receptorów uszkodzonej tkanki. Nieważne, że została ona w pełni wygojona. Informacja o problemie wciąż może być aktywna, co powoduje zmianę strategii ruchowej, aby rejon ten chronić i go nie rozdrażniać.

Malwina Zielińska fizjoterapia Praga Południe

Każda blizna jest ważna

Jakim bliznom warto przyjrzeć się bliżej? W zasadzie po każdej ingerencji chirurgicznej, np. cięcia cesarskie, laparoskopie, artroskopie, ale też tym, które powstały w wyniku innego rodzaju uszkodzeń, np. rozbity łuk brwiowy czy broda. Szczególnie istotne będą blizny w okolicy głowy, bo to mocno ukrwiony i unerwiony region, a przy tym ma mało okładziny tłuszczowej i mięśniowej, która mogłaby go chronić.

 

Fizjoterapia Praga Południe
Fizjoterapia blizny
Fizjoterapia Praga Południe

Jak wygląda fizjoterapia blizny? Respektując fazy gojenia (ok. 3 tyg) terapia polega na wspomaganiu drenażu gojącej się okolicy, prewencji sklejeń czy zrostów tkankowych przez mobilizacje struktur wokół leczącego się obszaru. Gdy blizna jest już wydolna zostają włączone techniki bezpośrednio nań nakierowane, np. mobilizacja wzdłużna, poprzeczna, taping, pinopresura itp.

Zapraszam do mojego gabinetu!
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa, Malwina Zielińska

bottom of page