Bóle głowy - przyczyny, rodzaje
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska
Dlaczego boli głowa?
Przyczyn bólów głowy jest wiele. Można je z grubsza podzielić na te, które pochodzą z wnętrza czaszki i te, które nas nękają z jej "zewnętrza". Do tych pierwszych zaliczymy m.in. naczynia mózgu, opony, nerwy czaszkowe. Do drugich dręczycieli należą: kolumna kręgosłupa, zęby, oczy, uszy, mięśnie czy nerwy. A jak jeszcze nerwy poniosą, to i emocje! (komu po silnym stresie nie pulsowała czacha?) Dziś skupimy się na napięciowym bólu głowy. Skąd się bierze? Jak sama nazwa wskazuje - z napięcia. Jakiego? Mięśniowo - powięziowego. A skąd ono się wzięło? I to jest najważniejsze pytanie, którego odpowiedź będzie kluczowa dla skutecznego leczenia.
Oczy - ekran, telefon, telewizor
Szukając problemów w obszarze samej głowy:
- Oczy. Oprócz tego, że są zwierciadłem duszy, to również mogą odzwierciedlać pracę przy kompie. I co wtedy w nich widać? Zmęczenie, zaczerwienienie, łzawienie etc. Drażnienie z umęczonych oczu albo nieskorygowana wada wzroku będzie się często objawiać bólem głowy, zazwyczaj z tyłu głowy i za gałkami. Co robić? Zmieniać pozycje przed kompem, wstawać, zrobić kilka kroków, spojrzeć w dal (żeby mięśnie okoruchowe też mogły zmienić napięcie), zamknąć na chwilę oczy.
Ucho - niedosłuch
- Ucho. Pomijając wszelkie infekcje ucha, gdzie ból z tego obszaru często rozlewa się na dużą część głowy, to także niedosłuch będzie prowokować dolegliwości. Powoduje on zmianę balansu mięśniowego przez fakt, że zaczynamy nadstawiać ucho lepiej słyszące. Za tą nierównowagą idzie znów ból głowy, pochodzący z mięśni szyi. W zależności od tego które mięśnie mocniej muszą pracować, ból będzie miał nieco inny region.
Zęby - nieprawidłowy zgryz
- Zęby! Jeśli nie mamy prawidłowego zgryzu mięśnie żucia będą pracować w dysbalansie, a zajmując spory obszar czaszki mogą generować bóle w jej obrębie. Jeśli do tego dojdzie stres, to zaciskacze naszej paszczy zaciskają nasze skronie i głowa znajduje się jak w imadle.
Charakterystyka bólu
Charakterystyczne dla napięciowych bólów głowy jest to, że boli obustronnie, ściskająco, rozpierająco, może pojawić się wrażenie tkliwości włosów (przeczulica skórna). Najczęściej ból nasila się z biegiem dnia, za to aktywność fizyczna nie wpływa na jego zwiększenie.
Ujmę sprawę matematycznie - przyczyny napięciowych bólów głowy można MNOŻYĆ w nieskończoność. DZIELĘ się z wami tymi, które spotykam w gabinecie W SUMIE najczęściej. Jakie jest ROZWIĄZANIE? Dla każdego nieco inne, ale WYNIK zawsze chcemy uzyskać ten sam - ZERO bólu! ;)