Bóle kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska
Dlaczego boli nas kręgosłup?
Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ ból pleców może mieć wiele źródeł. Jedną z przyczyn, dość często występującą, jest zbyt obszerny ruch lub dźwignięcie ciężaru, do którego ciało było nieprzygotowane. Jeśli osoba, która ma słabą stabilizację mięśniową kręgosłupa, nieprawidłowo (np. na zgiętych plecach) dźwignie duży ciężar może uszkodzić sobie krążek międzykręgowy, nadwyrężyć mięsień lub uszkodzić więzadło.
Pozycja siedząca
Jednak głównym problemem jest długotrwałe siedzenie, a w obecnych czasach, m.in. w dobie pandemii i pracy zdalnej, spędzanie dnia w pozycji siedzącej dotyczy, niestety, większości z nas. Nie jest to naturalna sytuacja dla ciała. Człowiek, jak większość zwierząt, stworzony jest do ruchu. Jego brak osłabia m.in. odżywienie stawów i krążków międzykręgowych, zaburza metabolizm mięśni i wiele innych.
Konsekwencje siedzenia
Do czego prowadzi długotrwała pozycja siedząca? Negatywnych konsekwencji jest mnóstwo.
- Mechanicznie obciąża kręgosłup lędźwiowy, który poprzez miednicę musi radzić sobie z siłami od strony podłoża, a od góry z grawitacją. Przy osłabionych mięśniach posturalnych pozycja szybko się załamuje (robi się garb biurowy)
- To powoduje zniesienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, które są niezbędne do efektywnego przenoszenia obciążeń.
- Zostaje zaburzona mechanika oddychania, gdyż przepona nie ma optymalnych warunków do pracy.
- Tworzą się zastoje żylno-limfatyczne zarówno w obszarze kończyn np. obrzęk stóp, jak i narządów wewnętrznych, np. jelit (osłabiona perystaltyka) oraz samego kręgosłupa.
- Przy długotrwałym siedzeniu głowa najczęściej ucieka nam do przodu, bo tam wzrok szuka monitora. W związku z tym pojawiają się bóle między łopatkami, bóle szyi, karku, głowy, oczu.
Stres, kontuzje, problemy trawienne
Oczywiście siedzenie nie jest jedyną przyczyną dolegliwości kręgosłupa. Dyskomfort i ból mogą się również pojawiać w sytuacjach, kiedy odczuwamy stres, czego objawem będzie np. spięty kark, czy przy problemach z narządami wewnętrznymi, np. kłopoty trawienne zaburzające często prawidłowe napięcie powłok brzusznych. Również niedoleczone kontuzje czy sztywne blizny mogą być problemem dla balansu ciała. Nawet te stare i dawno wygojone potrafią podtrzymywać nierównowagę mięśniowo-powięziową prowadząc do dolegliwości nawet w oddalonych od nich regionach.
Specyfika ruchu
Trzeba mieć na uwadze, że każdy odcinek kręgosłupa tj. szyjny, piersiowy i lędźwiowy, ma swoją specyfikę ruchu. Te różnice wynikają z wielu czynników – z ustawienia stawów, wielkości zarówno kręgów jak i krążków międzykręgowych oraz obecności sąsiadujących na danym odcinku narządów wewnętrznych. Terapia manualna opiera się na wiedzy z zakresu biomechaniki, znajomości zarówno procesów fizjologicznych jak i patologicznych w celu uzyskania prawidłowej diagnozy. Wykorzystuje naturalne możliwości organizmu do regeneracji optymalizując i wspomagając jej procesy poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne oraz ćwiczenia.