Psychosomatyka - przyczyny, objawy
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska
Problemy psychosomatyczne
Problemy psychosomatyczne biorą swój początek w emocjach, a ujawniają się w strefie fizycznej ciała. Jak to jest możliwe? Po pierwsze emocja to rodzaj energii. Jeśli ta energia nie zostanie przez ciało przepuszczona i wyrażona, czyli uzewnętrzniona, to może spowodować zniszczenia w jego wnętrzu. Dochodzi wówczas do swego rodzaju implozji, która manifestuje się chorobą, bólem, dysfunkcją danego narządu.
Inna wrażliwość na bodźce
Każdy ma zupełnie inną wrażliwość na bodźce stresowe i będzie na nie inaczej reagować. Dla jednej osoby dana sytuacja może okazać się całkowicie neutralna, dla innej natomiast wręcz traumatyczna. Różnice te wynikają przede wszystkim z wcześniejszych doświadczeń oraz z tego, co zostało nam przekazane rodowo jako zagrożenie. Aby się z tym uporać i "uwolnić" trzeba w pierwszej kolejności uświadomić sobie skąd wziął się taki wzorzec zachowania i czemu służy bądź służył poprzednim generacjom. Przyczyn objawów psychosomatycznych jest tak dużo, jak dużo jest historii każego z nas.
Długotrwały stres
Jeżeli jesteśmy narażeni na stres przed długi czas, np. pracą pod presją czy skomplikowaną sytuacją prywatną, dochodzi do zmian neurofizjologicznych. Uruchamiany jest wówczas mechanizm, który ma za zadanie zapewnić nam przetrwanie i pokonać problem. Gdy stymulacja tego mechanizmu jest dostatecznie długa, to ciało zaczyna produkować hormony stresu, takie jak kortyzol. Jeśli sytuacja się nie zmienia, może ona doprowadzić do zmian strukturalnych w nadnerczach i finalnie cała gospodarka hormonalna ulegnie destabilizacji.
Objawy
Najczęściej występujące objawy związane z przewlekłym stresem to m.in. ciągłe zmęczenie, słaba regeneracja, nawracające infekcje, problemy trawienne, kłopoty ze snem, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią i wiele innych. Jak można z tym pracować z perspektywy fizjoterapii? Przede wszystkim poprzez techniki osteopatyczne, np. terapię kranio-sakralną, techniki oddechowe, kinezjologię stosowaną, ćwiczenia TRE. Poza wizytami u fizjoterapeuty cały proces powinien być wspomagany pracą własną pacjenta oraz pomocą psychoterapeutyczną.