Bóle stawów obwodowych - przyczyny, rodzaje, terapia
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska
Bóle stawów obwodowych
Do stawów obwodowych zaliczamy m.in. staw ramienny, biodrowy, skokowy. Przyczyny powstania dysfunkcji obwodowych mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej są to złamania, zwichnięcia i inne urazy, zarówno świeże, jak i te nawet sprzed wielu lat, operacje, blizny, dysbalans mięśniowo-powięziowy, nieprawidłowe wzorce ruchowe, a nawet zaburzenia trzewne czy przyczyny psychosomatyczne. W efekcie możemy odczuwać ból, ograniczony zakres ruchu, sztywność w stawie itp.
Staw ramienny
Staw ramienny to nasz największy staw kończyny górnej. Dzięki niemu możemy osiągnąć ogromny zakres ruchu i to w aż trzech płaszczyznach – ruch obrotowy do wewnątrz i na zewnątrz, odwodzenie-przywodzenie oraz zgięcie i prostowanie. W przypadku tego stawu dysfunkcje występują dość często i powodują ból, który możemy odczuwać zarówno w ciągu dnia, przy wykonywaniu codziennych czynności, jak i w nocy. Najczęściej pojawiające się patologie to zapalenie ścięgien mięśni, zwanych stożkiem rotatorów, dolegliwości w obszarze obojczyka, zapalenie kaletki, uraz barku.
Staw biodrowy
Staw biodrowy to jeden z najważniejszych stawów, jeśli chodzi o poruszanie się. Jest bardzo intensywnie eksploatowany i obciążany, ponieważ cały czas dźwiga nasz ciężar. Najczęściej występujące schorzenia stawu biodrowego to choroba zwyrodnieniowa, uszkodzenie obrąbka panewki, zapalenie kaletki, biodro trzaskające, które zazwyczaj pojawiają się w wyniku dysbalansu mięśniowo-powięziowego lub urazu wysokoenergetycznego, takiego jak wypadek komunikacyjny, upadek czy kontuzja sportowa.
Staw skokowy
Staw skokowy stanowi niejako fundament naszego ciała, gdyż łączy kości podudzia ze stopą. Działa intensywnie przy każdym naszym kroku. W związku z tym najbardziej narażony jest na skręcenie, zwichnięcie i złamanie, w szczególności u sportowców. Odpowiednia rehabilitacja pomoże zmniejszyć ból, znacząco przyspieszy powrót do sprawności i odbudowę stabilności.
Terapia stawów
Terapia stawu obwodowego obejmuje zarówno aspekt tkanek miękkich, które otaczają dany region, jak na przykład mięśnie, ale również mobilizacje lub manipulacje w obszarze samego stawu. Badaniu, a w razie konieczności również leczeniu, należy poddać także ten rejon ciała, który może podtrzymywać dysfunkcję na obwodzie lub ją nawet prowokować. W takim przypadku pod uwagę trzeba wziąć zarówno unerwienie stawu, obsługujących go mięśni oraz skóry tej okolicy, jak i ukrwienie czy drenaż.
Ruch
Ruch w stawie odbywa się poprzez ślizg i toczenie powierzchni stawowych względem siebie. Jeśli którejś z tej komponenty brakuje to ruch zostaje ograniczony lub staje się bolesny. Dochodzi wtedy do szybszego zużywania powierzchni stawowych. Chrząstka nie jest czuciowo unerwiona, a to znaczy, że sama w sobie nie boli. W powolnym procesie może jednak dojść do procesu odsłaniania tkanki podchrzęstnej, która już jest unerwiona. Tej sytuacji niestety nie da się odwrócić i jedynym wyjściem jest wówczas operacja.
Przede wszystkim - przyczyna
To, co w pierwszej kolejności daje ból w obszarze chorującego stawu, to okoliczne tkanki. Jednak przyczyny ich przeciążenia mogą pochodzić z wielu różnych regionów ciała, więc fundamentem udanej terapii będzie zlokalizowanie przyczyny, a nie leczenie jedynie skutku.