Problemy trzewne - przyczyny, skutki, terapia
RehBabka - Fizjoterapia Warszawa
Malwina Zielińska
Terapia wisceralna - co to?
Terapia wisceralna to innymi słowy grzebanie w bebechach w celu poprawienia ukrwienia danego narządu, zdrenowania go oraz poprawy jego ślizgu względem sąsiadujących kolegów.
Napięcia ze strony trzewi są w stanie wywołać m.in bóle głowy, bóle kręgosłupa oraz dolegliwości stawów obwodowych. Narządy wewnętrzne wysyłają dużo informacji do rdzenia kręgowego i do mózgu na temat swojego stanu. Jeśli dany narząd ma chroniczny problem będzie uwrażliwiał segmenty kręgosłupa, z których jest unerwiany i pierwsze co poczujemy, to ból pleców, sztywność lub dolegliwości innych części ciała, których unerwienie pokrywa się z kłopotliwym organem.
Wzdęcia, zmiany skórne
Oczywiście same trzewia też mogą boleć (kogo nigdy nie bolał brzuch?) i dawać już wcześniej różnej maści objawy. Często jednak niedogodności typu wzdęcia czy zmiany skórne zostają ignorowane przez pacjentów. W końcu nie jest to coś, z czym nie da się żyć. Są one jednak wskazówką, że dany narząd nie radzi sobie z wymaganiami, jakie nań nakładamy.
Odpowiednia dieta
Skuteczność terapii wisceralnej będzie zdecydowanie lepsza, gdy pacjent włączy do niej odpowiednią dla niego dietę bądź przynamniej czasowo poprawi jakość odżywiania wykluczając produkty prozapalne bądź przyjmowanie toksyn, np. alkohol, jedzenie wysokoprzetworzone. Znaczenie będzie miało również prawidłowe nawodnienie, wietrzenie pomieszczeń, unikanie toksyn wziewnych np. farby, papierosy, spraye.
Układ nerwowy
Istotna dla zaburzeń wisceralnych będzie regulacja autonomicznego układu nerwowego zarówno poprzez zabiegi manualne jak i pracę własną pacjenta, np. wprowadzenie aktywności fizycznej czy odpowiednich ćwiczeń oddechowych. Niebagatelne znaczenie w zaburzeniach pracy trzewi ma stres. Duże obciążenie stresorami powoduje gorsze trawienie i zmianę rytmu oddechowego. Bodźcowane ciało walczy wówczas o przetrwanie i nie nastawia się na czynności wymagające spokoju i rozluźnienia jak choćby prawidłową obróbkę pokarmu. Cierpią na tym wszystkie narządy, a wraz z nimi reszta człowieka i to nie tylko ta schowana w środku ciała. Zmianie ulegnie też ogólne napięcie mięśniowe czy nawet skórne. Za te wszystki objawy będzie odpowiadał właśnie układ autonomiczny. Mimo że z założenia jest on niezależny, to jednak można go nieco regulować odpowiednimi zabiegami.
Fizjoterapia
Pracą wisceralną należy objąć również obszary poddane operacjom np. wyrostka czy macicy. Terapia będzie w tym przypadku niwelować ryzyko zrostów i zaburzeń ślizgu narządów tej okolicy.
Jak widać praca z bebechami niesie za sobą całą masę korzyści :)